طلا و جواهر

کاربرد عنصر طلا در صنایع مختلف

کاربرد عنصر طلا در صنایع مختلف

طلا یکی از شناخته شده‌ترین فلزات به دست انسان میباشد که از پیدایش آن تا به امروز در موارد زیادی مورد استفاده قرار گرفته است. در گذشته‌ از طلا برای ضرب سکه، ساخت جواهرات و کاربردهای هنری استفاده شده است.اما امروزه گستره کاربرد طلا فزونی یافته است. اهمیت طلا بر اقتصاد، سیاست، فرهنگ و در مجموع زندگی انسان‌ها غیرقابل انکار میباشد. در این مقاله از گالری طلای اورو به بررسی کاربرد عنصر طلا می پردازیم. همراه ما باشید.

طلا به صورت عمده در ضرب سکه،ساخت شمش و پشتوانه ارزی  دلیل ارزشمند بودن این فلز جدا از استفاده آن در زیورآلات و جواهرات شامل موارد دیگری هم میباشد که به برسی آن می‌پردازیم.

کاربرد عنصر طلا

کاربرد طلا در زیورآلات و جواهرات

خواص منحصر به فرد طلا باعث شده تا این فلز در ساخت زیورآلات و جواهرات بسیار مورد توجه قرار گرفته است که این خواص شامل جلا و درخشندگی بسیار بالا، رنگ زرد خوشایند، مقاومت در برابر کدرشدگی، قابلیت مفتول شدن، چک‌خواری و قابلیت تبدیل شدن به ورقه‌ها در طرح و شکل‌های مختلف است.این خصرصیات باعث محبویت آن برای ساخت اشیای ارزشمند شده است.

کاربرد طلا در الکترونیک

یکی دیگه از مهمترین زمینه‌های استفاده از طلا، صنایع الکترونیک میباشد. وسایل الکترونیکی در ولتاژهای پایین در نقاط تماس دچار زنگ زده می‌شوند که با استفاده از طلا به دلیل رسانایی بالایی که دارد از بروز این مشکل جلوگیری میکند.
اجزای الکترونیکی ساخته شده از طلا، دارای ماندگاری بسیار بالا هستند.

طلا در اتصالات و پست‌های تقویت کننده، لحیم‌کاری‌ها، نقش مهمی را ایفا می‌کند.
از طلا در این زمینه به شکل آبکاری شده بر روی دیگر فلزات به منظور افزایش ماندگاری قطعات مورد استفاده قرار میگیرد.

کاربرد طلا در پزشکی

طلا در پزشکی هم نقش مهمی را ایفا میکند. از آن برای پرکردن دندان‌ها، در تاج‌ها و همچنین در اتصالات و کاربردهای ارتودنسی استفاده دارند. دلیل استفاده از طلا در دندانپزشکی می‌توان به ویژگی شیمیایی آن اشاره کرد که ساختاری ثابت و غیرقابل ترکیب با دیگر مواد را دارا است. 
این روزها از طلا برای درمان آرتروزها استفاده می کنند. نمک طبی طلا برای کاهش ورم درمان آسیب های استخوانی و تسکین درد سفتی مفاصل به کار می رود.

طلا جهت درمان بیماری‌ها و سرطان‌ها نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد که از جمله بیماری‌هایی که در آن از طلا استفاده میشود میتوان به درمان سکته قلبی و سرطان دهانه رحم با استفاده از نانو ذرات طلا اشاره کرد.

کاربرد طلا در صنایع فضایی

قبلا اشاره کردیم که طلا به دلیل رسانا بودن در لوازم الکترونیکی مورد استفاده قرار میگیرد. این بار دانشمندان از طلا در ساخت فضاپیما استفاده کرده اند. اغلب وسایل فضایی به وسیله فیلم پلی‌استری از طلا پوشیده می‌شود.

این فیلم، اشعه مادون قرمز را منعکس کرده و به تثبیت درجه حرارت، وسیله فضایی کمک شایانی می‌کند. بدون این پوشش، بخش‌های با رنگ تیره فضاپیما، مقدار زیادی از گرما را جذب خواهد کرد.

همچنین کلاه ایمنی که یک فضانورد می‌پوشد نیز با فیلم نازکی از طلا پوشیده شده است. این فیلم نازک بیشتر اشعه خورشیدی خطرناک موجود در فضا را منعکس کرده و از چشمان و پوست فضانورد محافظت می‌کند.


کاربرد طلا در صنایع غذایی
امروز برای دکور غذاها از ورقه نازکی از طلا استفاده میشود. طلا به صورت یک افزودنی می‌تواند به خوراکی‌ها و نوشیدنی‌ها افزوده شود. که این غذاها و نوشیدنی ها از قیمت‌های بسیار بالایی برخوردار میباشند که میتوان برای نمونه به یکی از نوشیدنی های سنتی آلمان اشاره کرد که به آب طلا شهرت دارد.

طلا در بسیاری از صنایع دیگر نیز کاربرد دارد. از جمله آنها می‌توان به صنعت هواپیمایی صنعت خودروسازی و صنعت عکاسی اشاره کرد.

شما می توانید جهت مطالعه مقاله ( ویژگی‌های یک دستبند طلای زیبا و جذاب ) اینجا را کلیک نمائید.

فروشگاه آنلاین طلا و جواهر اورو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *