سنگ‌های جواهرات, طلا و جواهر

روش‌های شست و شوی طلا

استفاده از اکسسوری‌های طلایی به شخصیت انسان‌ها اعتبار خاصی می‌بخشد. این زیورآلات درخشان اعتماد به نفس ما را افزایش می‌دهند. در عین حال به دلیل ظرافتی که دارند باید  از آن‌ها مراقبت کرد. زیورآلات طلایی، مانند هر اکسسوری دیگری، به مرور آلودگی‌های پوست و محیط را جذب می‌کنند و مات می‌شوند. برای حفظ درخشندگی این زیورآلات، باید هر از گاهی آن‌ها را تمیز کرد.  در این مقاله به روش‌هایی برای شست و شوی طلا اشاره خواهیم. تمیز کردن طلا در این روش‌ها با موادی که در همه خانه‌ها در دسترس است انجام می‌شود. با استفاده از این روش‌ها آسانی به طلاهای خود درخشندگی ببخشید.

روش‌های شست و شوی طلا

۵ روش برای شست و شوی طلا

آیا می‌دانستید برای تمیز کردن طلا، نیاز نیست به طلافروشی‌ها مراجعه کنید؟ روش‌های مختلفی برای شست‌ و شوی طلا در خانه وجود دارد که می‌توانید به راحتی از آن‌ها استفاده کنید. با استفاده از مواد در دسترس مانند سرکه، جوش شیرین یا پودرهای شوینده می‌توانید طلاهای خود را به راحتی تمیز کنید و درخشندگی را به آن‌ها برگردانید. در این بخش به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

 • شست و شوی طلا با آب‌لیمو: برای تمیزکردن طلا با این روش، ابتدا محلولی از آب‌لیمو، مایع ظرفشویی و آب تهیه کنید‌. سپس زیورآلات طلایی خود را در این محلول قرار دهید‌. بعد از حدود نیم‌ساعت جواهرات را از محلول در آورید و با استفاده از پارچه‌ای نرم آن را تمیز کنید.
 • شست و شوی طلا با محلول سرکه: یک قاشق نمک و نصف لیوان سرکه را با یکدیگر مخلوط کنید. حلقه یا دستبند خود را در این محلول قرار دهید. پس از گذشت یک‌ربع الی بیست دقیقه زیورآلات را آب‌کشی و با پارچه‌ای نرم خشک کنید.
 • شست و شوی طلا با محلول جوش شیرین: جوش شیرین از جمله موادهمیشه در دسترس در خانه‌ها است. استفاده از این پودر می‌تواند درخشندگی را به طلای شما برگرداند. خمیری یک‌دست از جوش‌شیرین و آب تهیه کنید. با استفاده از یک مسواک نرم، خمیر را روی سطح زیورآلات خود بکشید. پس از گذشت یک ساعت زیورآلات را با آب بشویید و با استفاده از پارچه‌ای نرم آن را خشک کنید.
 • شست و شوی طلا با استفاده از پودرهای شوینده: کمی پودر لباس‌شویی را با مقداری آب مخلوط کنید تا محلولی یک دست آماده شود. طلای خود را، برای نیم‌ساعت، درون این محلول قرار دهید. زیورآلات را با آب بشویید و با استفاده از پارچه‌ای نرم آن را خشک کنید.
 • شست و شوی طلا با استفاده از خمیر دندان: ابتدا مقداری خمیر دندان را درون لیوانی از آب حل کنید. سپس مسواک را به این محلول آغشته کنید و روی زیورآلات طلای خود بکشید. بعد از تمیزشدن زیورآلات، آن‌ها را با آب بشویید و با استفاده‌ از دستمالی نرم خشک کنید. اگر مسواک نرم در دسترستان نیست از پارچه‌ای نرم کمک بگیرید.
 • شست و شوی طلا با استفاده از مایع ظرفشویی: چند قطره مایع‌ ظرفشویی را در مقداری آب حل کنید. دستبند، انگشتر یا سایر زیورآلات طلایی خود را درون این محلول قرار دهید. پس از نیم‌ساعت طلا را با آب ولرم بشویید و آن را با دستمال پارچه‌ای نرم خشک کنید.

اگر نسبت به تمیز کردن طلا در خانه و استفاده از روش‌های فوق حساس هستید، می‌توانید محلول‌های خاص شست و شوی طلا را از گالری طلا تهیه کنید. محلول را روی طلای خود اسپری کنید و سپس با دستمالی نرم آن را خشک کنید.

شست و شوی طلاهای دارای سنگ قیمتی

انگشتر، دستبند، گوشواره یا گردنبندهایی که سنگ قیمتی دارند نسبت به آب حساس‌تر هستند و نباید آن‌ها را در آب قرار داد یا با مسواک تمیز کرد. برای تمیزکردن انگشتر، گردبند یا دستنبدی که سنگ قیمتی دارد مقداری محلول تمیزکننده تهیه کنید. پارچه‌ای نرم را به این محلول آغشته کنید و به آرامی روی زیورآلات خود بکشید. در نهایت زیورآلات را با آب ولرم بشویید و با پارچه‌ای نرم خشک کنید.

نکاتی برای تمیز نگه داشتن طلا:

طلا فلز حساسی است و به آسانی آلودگی محیط و پوست را جذب می‌کند. تمیز نگه‌داشتن این فلز ارزشمند چندان سخت نیست. برای جلوگیری از شست و شوهای مکرر طلا به نکات زیر توجه کنید:

 • اگر قصد استفاده از ادکلن یا لوازم آرایشی را دارید، طلا باید آخرین چیزی باشد که می‌پوشید. تماس طلا با مواد آرایشی و بهداشتی باعث آلوده‌شدن یا ایجاد خط و خش روی آن می‌شود.
 • هنگام شنا در استخر، طلاهای خود را از قبل درآورید. کلر موجود در آب استخر باعث جرم گرفتن زیورآلات شما می‌شود.
 • اگر از طلاهای خود برای مدتی طولانی استفاده نمی‌کنید، آن‌ها را درون جعبه‌های در بسته یا کیسه‌های پارچه‌ای نرم نگهداری کنید. با این کار جلوی رسوب هرگونه جرم و گر وغبار را خواهید گرفت.
 • استفاده از سایر زیورآلات همراه با طلا باعث خط و خش می‌شود. بهتر است هنگام استفاده از طلا از سایر زیورآلات استفاده نکنید.
 • برای تمیزکردن طلای خود از محلول‌های اسیدی مانند وایتکس استفاده نکنید.

با رعایت نکات فوق، طلایی درخشان و زیبا خواهید داشت.

برای مشاهده نیم ست طلا برند اورو گالری اینجا کلیک کنید.

1 دیدگاه در “روش‌های شست و شوی طلا

 1. هنگامه گفت:

  اصلا کسایی که طلا رو میشورن رو درک نمیکنم. یعنی چی سشت و شوی طلا اصلا!! طلا رو که نباید بشورید اخه 😐

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *