طلا و جواهر

ابزارهای ساخت طلا و زیورآلات (قسمت۲)

ابزارهای ساخت طلا و زیورآلات (قسمت۲)

در مقاله قبلی گالری طلای اورو با تعدادی از ابزارهای ساخت طلا آشنا شدیم. امروز با هم به ادامه این ابزار می‌پردازیم تا با دیگر ابزار ساخت طلا دست ساز آشنا شویم.

پرگار

ههمون با دنیای پرگارها آشناییم. کارشون اینه که روی کاغذ قدم بردارن و با حرکت های موزونشون، دایره ها رو برامون به وجود بیارن؛ ولی اینجا توی کارگاه طلاسازی، پرگار کارهای بیشتری رو به عهده میگیره تا هنر خودشو به نمایش بذاره و وقتی که در دست های طلاساز قرار میگیره کمکش میکنه تا با دقت و ظرافت، کارهای خوش ساخت وظریفی خلق کنه.

توی کارگاه طلا سازی، پرگار برای ایجاد فاصله ها یا رسم دایره و نیم دایره یا اندازه زدن روی تسمه ی طلا استفاده میشه.

پرگار طلا سازی

چکش

ضربه هایی که توی زندگی تجربه میکنیم، هرچقدر هم که سخت باشن اگر طاقت بیاریم و جا نزنیم، هرچقدرم که دور هرچقدرم که دیر بالاخره مارو به اون نقطه ای که میخوایم میرسونن. طلا هم باید ضربه بخوره تا تبدیل بشه به اون چیزی که باید. طلا این ضربه ها رو تحمل میکنه تا آماده ی رفتن به دنبال سرنوشت خودش بشه و یه عضو جدا نشدنی از آدم ها، آدم هایی که مراقبشونن و از داشتنشون لذت میبرن.

توی کارگاه طلاسازی، چکش برای حالت دادن طلا، گرد کردن انگشتر روی میله ی انگشتر و..به کار میره. هرکاری که نیاز به ضربه زدن داشته باشه، برای انجامش از چکش استفاده میکنیم و از ابزارهای ساخت طلا به حساب می آید.

چکش زرگری

حدیده‌ی مثلث

دنیای ماتشکیل شده از اشکال هندسی. اشکال هندسی مختلف که ممکنه در نظر اول متوجه اونها نشیم. حدیده‌ی مثلثی هم یکی از ابزارهای ساخت طلا هست.
گاهی این اشکال با هم ادغام میشن و تو دل هم قرار می‌گیرن. اشکال مختلف حدیده این کارو انجام میدن و باعث میشن مقطع طلا به اون شکل دربیاد و در انتها طلاساز شکل کلی طلا رو برامون با هنرش خلق میکنه.

شما می توانید جهت مطالعه مقاله ( نکات مهم خرید انگشتر طلا مناسب ) اینجا را کلیک نمائید.

برای شکل دادن تسمه های طلا برای وقتی که میخوایم مقطع مثلثی داشته باشن استفاده میشن.

حدیده مثلثی

سیم و زنجیر

سیم‌ها و زنجیرهایی از جنس‌های مختلف هم در جواهرسازی به کارتان می‌آیند: نقره، طلا، رزگلد، مس، آلومینیوم. سیم‌هایی که در جواهرات به کار می‌روند، دارای اندازه‌های مختلفی هستند. نکته قابل‌توجه این است که برای سنجش ضخامت سیم‌ها از اعداد استفاده می‌کنند. هر چقدر عدد این بیشتر باشد، سیم‌ها نازک‌ترند.

در آخر

در این مقاله از ابزارهای ساخت طلا گفتیم، اگر قصد ورود به این دنیا را دارید، حتما نیم‌نگاهی به موارد نام‌برده داشته باشید. البته همان‌طور که گفته شد، دنیای جواهرسازی بسیار وسیع و گسترده است. پس اگر به نظرتان چیزهای دیگری هم وجود دارد که ما نام نبرده‌ایم، حتما نظرتان را برایمان بگویید که منتظر هستیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *